Language: English | Nederlands | Français | Italiano | Español
Login / Subscribe   
Tour de Belle Isle en Terre - Kreiz Breizh Elites Dames 2019 (2.2)
(Tour de Belle Isle en Terre - Breizh Elites Dames)
France  /  1 August - 2 August

Edition: 2 (240.0 Km)
Winner: CAMPBELL Teniel

2018    

Winners of the Race




Last Winners







1 August / 121.00 kilometer
Stagewinner:03:16:41 CAMPBELL Teniel
Race leader:03:16:41 CAMPBELL Teniel

Description
Result

Classification
Stage results
1. CAMPBELL Teniel WCC 03:16:41
2. HENDERSON Anna ETOF 00:00:03
3. GASKJENN Ingvild HPU 00:00:06
4. DURRELL Rebecca ETOF 00:00:06
5. FINNEY Jessica ETOF 00:00:06
6. DOEBEL-HICKOK Kristabel RLW 00:00:08
7. SHARPE Alice WCC 00:00:08
8. WIEL Jade FDJ 00:00:08
9. LE MOUËL Célia EBRE 00:00:11
10. GURLEY Lydia NIRE 00:00:11
11. CREAMER Lauren NIRE 00:00:11
12. DUVAL Eugénie FDJ 00:00:11
13. DEMAY Coralie FDJ 00:00:11
14. KITCHEN Lauren FDJ 00:00:15
15. KOLESAVA Anastasiya WCC 00:00:15
16. BORGLI Stine Andersen FDJ 00:00:15
17. GEBRU Eyeru Tesfoam WCC 00:00:17
18. LAROSE-GINGRAS Frederique 00:00:17
19. BARIL Olivia 00:00:17
20. ESPÍNOLA Agua Marina WCC 00:00:19
21. GROSSETETE Maëlle FDJ 00:00:19
22. FRANZ Heidi RLW 00:00:25
23. SHAW Gabriella ETOF 00:00:26
24. YAPURA PLAZA Anabel Maria Fernanda WCC 00:00:26
25. GRANGIER India CMW 00:00:28
26. SMYTH Katherine NIRE 00:00:32
27. GALAND Maïna EBRE 00:00:35
28. POIDEVIN Sara RLW 00:01:26
29. MICKEY Abigail RLW 00:01:27
30. YOUNG Grace NIRE 00:01:27
31. SACHET Iris CMW 00:01:40
32. SOMRAT Phetdarin TWC 00:02:56
33. OUELLET Ann-Pascale 00:09:02
34. LEVENEZ Sandra ETOR 00:09:02
35. LAROSE-GINGRAS Mireille 00:09:02
36. BJERK Thale Kielland HPU 00:14:16
37. LE SAUTEUR Béatrice 00:14:16
38. LUTRO Amalie HPU 00:14:16
39. LORVIK Ingrid HPU 00:14:16
40. BARBIER Jeanne-Louise EBRE 00:14:16
41. NONTASIN Chanpeng TWC 00:14:16
42. VERHULST Gladys CMW 00:14:16
43. ALLIN Pauline CMW 00:14:16
44. FORSTER Alana ETOR 00:14:16
45. MANEEPHAN Jutatip TWC 00:14:16
46. NUNTANA Supaksorn TWC 00:14:16
47. DUCHESNE Pascaline 00:14:16
48. HAYES Connie ETOR 00:14:16
49. MIDTSVEEN Natalie HPU 00:21:11

18 Abandoned
6. LE NET Marie FDJ DNF
13. MORICHON Anais CMW DNF
35. MATHISEN Silje HPU OTL
44. BATRIYA Chaniporn TWC OTL
46. THINGKAEW Apinya TWC OTL
55. LEROUEIL Jade RLW DNF
63. HINAULT Maryanne EBRE OTL
65. LOUBOUTIN Marine EBRE DNF
66. LE PABIC Lore EBRE DNF
92. WADSWORTH Emily ETOF DNF
101. GUEDON Mélanie OTL
103. GESLIN Marie DNF
104. RIGOREAU Maëva OTL
105. CHAUVEL Marianne OTL
106. GUERIN Lisa DNF
121. GEORGE Jennifer ETOR OTL
126. BARKER Ellen ETOR DNF
143. MCDERMOTT Ellen NIRE OTL









--- advertisement ---