Language: English | Nederlands | Français | Italiano | Español
Login / Subscribe   
Tour Cycliste Féminin International de l'Ardèche 2019 (2.1)
(Tour Cycliste Féminin International Ardèche)
France  /  13 September - 19 September

Edition: 17 (842.4 Km)
Winner: VOS Marianne

2018    



Winners of the Race




Last Winners







17 September / 112.80 kilometer
Stagewinner:03:29:43 BASTIANELLI Marta
Race leader:19:55:53 VOS Marianne

Description
Result

Classification
Stage results
1. BASTIANELLI Marta TVC 03:29:43
2. VOS Marianne CCC 03:37:14
3. STEPHENS Lauren TIB 03:37:14
4. GARCIA Margarita Victoria NESP 03:37:14
5. SANTESTEBAN GONZALEZ Ane WNT 03:37:14
6. DOEBEL-HICKOK Kristabel RLW 03:37:14
7. MAGNALDI Erica WNT 03:37:14
8. AALERUD Katrine TVC 03:37:14
9. MACHACOVA Jarmila NCZE 03:37:14
10. SIERRA CAÑADILLA Arlenis ASA 03:37:14
11. MUZIC Evita FDJ 03:37:14
12. MERINO CORTAZAR Eider NESP 03:37:14
13. RAGUSA Katia BPK 03:37:14
14. KOPPENBURG Clara WNT 03:37:14
15. MORENO CANCHON Blanca Liliana ASA 03:37:14
16. ZIGART Urska BTC 03:37:14
17. NEYLAN Rachel TVC 03:37:14
18. GUDERZO Tatiana BPK 03:37:14
19. HAJKOVA Marketa SER 03:37:14
20. SHAPIRA Omer CSR 03:37:14
21. KOSTER Anouska Helena TVC 03:37:34
22. VYSOTSKA Yevgenia SER 03:37:34
23. NOSKOVÁ Nikola NCZE 03:37:34
24. COLBORNE Henrietta BPC 03:37:38
25. POIDEVIN Sara RLW 03:37:41
26. VAN DE WINKEL Joanna NRSA 03:37:41
27. CECCHINI Elena CSR 03:37:46
28. KERN Spela BTC 03:37:46
29. MARTINEZ BONAFE Cristina NESP 03:37:46
30. KROGSGAARD ANDERSEN Birgitte TVC 03:37:46
31. TAZREITER Angelika NAUT 03:37:46
32. KULYNYCH Olha NUKR 03:37:46
33. NILSSON Hanna BTC 03:37:46
34. GILLOW Shara FDJ 03:37:46
35. GEBRU Eyeru Tesfoam WCC 03:37:46
36. BEEKHUIS Teuntje BPC 03:37:53
37. MENESES Jessenia ILU 03:37:53
38. CANVELLI Vania BPK 03:38:03
39. KOLESAVA Anastasiya WCC 03:38:21
40. BRAVARD Charlotte FDJ 03:38:40
41. GUILMAN Victorie FDJ 03:38:40
42. HARRIS Ella CSR 03:39:12
43. CROMWELL Tiffany CSR 03:39:12
44. KOREVAAR Jeanne CCC 03:39:35
45. GEHNBÖCK Sylvia NAUT 03:45:25
46. SCHWEINBERGER Christina HMT 03:45:25
47. ASENCIO Laura WNT 03:45:33
48. AHUMADA RIQUELME Denisse Aracely NCOL 04:49:53
49. CARDENAS Maryluz NCOL 04:53:23
50. DZEDZIKAVA Anastasiya MCC 04:53:23
51. FERON Senna HMT 04:53:23
52. VAN REGENMORTEL Laura 04:53:23
53. LOPEZ GALLASTEGUI Enara NESP 04:53:23
54. FRANZ Heidi RLW 04:53:23
55. MELNYCHUK Viktoriia NUKR 04:53:23
56. DUCUARA ACEVEDO Jennifer Tatiana NCOL 04:53:23
57. KASHIKI Shoko ILU 04:53:23
58. IVANIUK Maryna NUKR 04:53:23
59. KORVASOVÁ Tereza NCZE 04:53:23
60. YAPURA PLAZA Anabel Maria Fernanda WCC 04:53:23
61. WIEL Jade FDJ 04:53:23
62. PILOTE-FORTIN Gabrielle WNT 04:53:23
63. ESPÍNOLA Agua Marina WCC 04:53:23
64. UMUTZHANOVA Makhabbat ASA 04:53:23
65. BERTIZZOLO Sofia TVC 04:53:23
66. TERUEL RIBES Alba NESP 04:53:23
67. TSERAKH Hanna MCC 04:53:23
68. DOBRYNINA Kseniia SER 04:53:23
69. PERINI Chiara BPK 04:53:23
70. VALSECCHI Silvia BPK 04:53:23
71. SHEKEL Olga ASA 04:53:23
72. BAJGEROVÁ Nikola NCZE 04:53:23
73. NEUMANOVA Tereza NCZE 04:53:23
74. VAN NECK Melissa BPK 04:02:32
75. SEPULVEDA DURAN Lady Johanna NCOL 04:02:49
76. KIPTSIKAVA Nastassia MCC 04:03:08
77. DEFOUR Lara HMT 04:03:08
78. AERNOUTS Amber HMT 04:03:08
79. DE GOEJE Hanneke 04:03:08
80. TON Quinty BPC 04:03:08
81. DIXON Leah TIB 04:03:08
82. SVECIKOA Petra NCZE 04:03:08
83. DUENAS GOMEZ Yesi Tatiana ILU 04:03:08
84. NEEFJES Tessa 04:03:08
85. GRUBER-STADLER Hannah NAUT 04:03:32
86. CHAIRIN Kulacha ILU 04:04:21
87. NASKOVICH Taisa MCC 04:10:17
88. MACHNER Katharina NAUT 04:10:17
89. THIEBAULT Marine 04:10:17
90. BEIJER Inez 04:10:17

6 Abandoned
53. CARRASCO Paula Andrea NCOL DNF
123. BRAVEC Urska BTC DNF
144. POTOKINA Anna SER DNF
154. LAGENDIJK Marise DNF
234. WATERREUS Kylie HMT DSQ
251. BLAIS Marie-Soleil DNF









--- advertisement ---