Language: English | Nederlands | Franšais | Italiano | Espa˝ol
Login / Subscribe   
Emakumeen XXX. Bira 2017 (2.1)
(Iurreta-Emakumeen Bira)
Spain  /  17 May - 21 May

Edition: 30 (371.6 Km)
Winner: MOOLMAN - PASIO Ashleigh

2016    
2018


Videos (5)
Winners of the Race




Last Winners







18 May / 90.80 kilometer
Stagewinner:02:28:12 SPRATT Amanda
Race leader:03:45:40 SPRATT Amanda

Description
Result

Classification
Video
Stage results
1. SPRATT Amanda ORS 02:28:12
2. SANTESTEBAN GONZALEZ Ane ALE 00:00:02
3. BASTIANELLI Marta ALE 00:00:26
4. ELVIN Gracie ORS 00:00:26
5. BUURMAN Eva PVD 00:00:26
6. ARCHIBALD Katie WNT 00:00:26
7. MOOLMAN - PASIO Ashleigh CBT 00:00:26
8. LELEIVYTE Rasa VAI 00:00:26
9. VAN TWISK Abi DRP 00:00:26
10. SOLOVEY Hanna PVD 00:00:26
11. VAN VLEUTEN Annemiek ORS 00:00:26
12. NOSKOV┴ Nikola BPK 00:00:26
13. ALONSO DOMINGUEZ Sandra NESP 00:00:26
14. GONZALEZ BLANCO Alicia LTK 00:00:26
15. GARFOOT Katrin ORS 00:00:26
16. TERUEL RIBES Alba LTK 00:00:26
17. MěLLEBRO PEDERSEN Camilla TVW 00:00:26
18. GILLOW Shara FDJ 00:00:31
19. TUSLAITE Daiva ALE 00:00:31
20. PALADIN Soraya ALE 00:00:31
21. YONAMINE Eri FDJ 00:00:31
22. BRAVARD Charlotte FDJ 00:00:31
23. ZORZI Susanna DRP 00:00:31
24. MAES Elise WNT 00:00:31
25. UTTRUP LUDWIG Cecilie CBT 00:00:31
26. IVANOVA Irina NRUS 00:00:31
27. LLAMAS GARCIA Lorena BDP 00:00:31
28. GUILMAN Victorie FDJ 00:00:31
29. KERN Spela BDP 00:00:31
30. TRIAS Ariadna NESP 00:00:31
31. LEKUONA ETXEBESTE Lierni BDP 00:00:31
32. DUYCK Ann Sophie DRP 00:00:31
33. MASSEY Laura DRP 00:00:31
34. MERINO CORTAZAR Eider LTK 00:00:31
35. RIPOLL SABATE Teresa NESP 00:00:31
36. SYRODOEVA Margarita BPK 00:00:31
37. PATTARO Francesca BPK 00:00:31
38. KIRILLOVA Polina NRUS 00:00:31
39. GARCIA Margarita Victoria BDP 00:00:31
40. GARDACHAL BOZAL Miriam NESP 00:00:31
41. VAN VEEN Esther PVD 00:00:31
42. SIMMONDS Hayley WNT 00:00:38
43. PALADIN Asja TOG 00:00:38
44. BLOCH Shani TVW 00:00:38
45. ROOIJAKKERS Pauliena PVD 00:00:38
46. WILLIAMS Georgia ORS 00:00:38
47. NESTI Nicole VAI 00:00:38
48. VEKEMANS Anisha ALE 00:00:38
49. COVRIG Ana TOG 00:00:38
50. CROOKS Jenelle ORS 00:00:42
51. DREVILLE Annabelle FDJ 00:00:42
52. OYARBIDE JIMENEZ Lourdes BDP 00:00:31
53. PERCHTOLD Christina CBT 00:03:02
54. DUMITRU Daniela Georgina GSB 00:08:09
55. DOBRYNINA Olga BPK 00:08:09
56. ALZINI Martina ALE 00:08:09
57. KOPPENBURG Clara CBT 00:08:09
58. RODRIGUEZ SANCHEZ Gloria LTK 00:08:09
59. GOMEZ FRANQUET Beatriu LTK 00:08:09
60. STEIGENGA Nicole PVD 00:08:09
61. SHAPIRA Omer GSB 00:08:09
62. BALDUCCI Michela GSB 00:08:09
63. SIGGAARD Christina TVW 00:08:09
64. OSBORNE Rose DRP 00:08:09
65. SCHWEIZER Doris TVW 00:08:09
66. ROSSATO Beatrice TOG 00:08:09
67. FRANCHI Elena VAI 00:08:19
68. STEPANOVA Daria NRUS 00:10:14
69. CHERNYSHOVA Galina NRUS 00:10:14
70. GRINCZER Natalie WNT 00:10:14
71. IRIARTE LASA Ane NESP 00:10:14
72. ESCURSELL VALERO Elisabet NESP 00:10:14
73. DALTON Heidi VAI 00:10:20
74. CAUZ Francesca GSB 00:10:20
75. VERSTICHELEN Femke BDP 00:10:20
76. LAIZANE Lija VAI 00:10:20
77. PERINI Chiara GSB 00:10:20
78. PAVIN Michela TOG 00:10:20
79. SOET Aafke PVD 00:10:20
80. BARTELLONI Beatrice TOG 00:10:20
81. KERWIN Natalie TVW 00:16:39
82. MARTINI Alessia VAI 00:16:39
83. BADEGRUBER Anna WNT 00:16:39

6 Abandoned
73. BARBIERI Sara GSB DNF
125. NESTEROVA Valentina NRUS OTL
126. PONETAIKINA Anastasiia NRUS OTL
144. KOSTER Claudia TVW DNS
155. RIMMINGTON Rebecca WNT OTL
161. TUHAI Ksenia BPK OTL







--- advertisement ---