Language: English | Nederlands | Français | Italiano | Español
Login / Subscribe   
Ceratizit Madrid Challenge by la Vuelta 2019 (2.WWT)
(La Madrid Challenge by La Vuelta)
Spain  /  14 September - 15 September

Edition: 5 (107.9 Km)
Winner: BRENNAUER Lisa

2018    
2020


Videos (2)
Winners of the Race




Last Winners







Stage 2 > Madrid - Madrid
15 September / 98.60 kilometer / Start: 13:45 / Finish: 15:55
Stagewinner:02:20:31 HOSKING Chloe
Race leader:02:33:06 BRENNAUER Lisa

Description
Preview
Result

Classification
Video
Stage results
1. HOSKING Chloe ALE 02:20:31
2. PATERNOSTER Letizia TRE 00:00:00
3. FOURNIER Roxane MOV 00:00:00
4. BRAND Lucinda SUN 00:00:00
5. MAJERUS Christine DLT 00:00:00
6. MARTINS Maria SWT 00:00:00
7. D'HOORE Jolien DLT 00:00:00
8. WILD Kirsten WNT 00:00:00
9. MACKAIJ Floortje SUN 00:00:00
10. DUVAL Eugénie FDJ 00:00:00
11. CAVALLI Marta VAL 00:00:00
12. CONFALONIERI Maria Giulia VAL 00:00:00
13. SWINKELS Karlijn ALE 00:00:00
14. KOCH Franziska SUN 00:00:00
15. WINDER Ruth TRE 00:00:00
16. BRENNAUER Lisa WNT 00:00:00
17. VAN TWISK Abi TRE 00:00:00
18. BUJAK Eugenia BTC 00:00:00
19. GOROSTIZA ULLOA Aroa BDU 00:00:00
20. PEÑUELA Diana Carolina ALE 00:00:00
21. VAN 'T GELOOF Marjolein ALE 00:00:00
22. ROY Sarah MTS 00:00:00
23. CANUEL Karol-Ann DLT 00:00:00
24. SOEK Julia SUN 00:00:00
25. CHURSINA Anastasia BTC 00:00:00
26. PINTAR Ursa BTC 00:00:00
27. KITCHEN Lauren FDJ 00:00:00
28. TENNIGLO Moniek MTS 00:00:00
29. GROSSETETE Maëlle FDJ 00:00:00
30. OYARBIDE JIMENEZ Lourdes MOV 00:00:00
31. PLICHTA Anna TRE 00:00:00
32. VAN DEN BOS Jip DLT 00:00:00
33. ZABELINSKAYA Olga CGS 00:00:00
34. MATHIESEN Pernille SUN 00:00:00
35. HEINE Vita HPU 00:00:00
36. DEMAY Coralie FDJ 00:00:00
37. ALLEN Jessica MTS 00:00:00
38. BUURMAN Eva DLT 00:00:00
39. LABOUS Juliette SUN 00:00:00
40. TEUTENBERG Lea Lin WNT 00:00:00
41. YONAMINE Eri ALE 00:00:00
42. PITEL Edwige CGS 00:00:07
43. KASPER Romy ALE 00:00:10
44. TAGLIAFERRO Marta HPU 00:00:10
45. LEPISTÖ Lotta TRE 00:00:18
46. LOPEZ MORALES Belen MAT 00:00:33
47. CONSONNI Chiara VAL 00:00:00
48. MARTIN MARTIN Sara SWT 00:01:31
49. BAIDAK Anna EIC 00:01:37
50. COPPONI Clara FDJ 00:03:04
51. VIECELI Lara WNT 00:03:16
52. BENITO PELLICER Mireia MAT 00:03:26
53. RIPOLL SABATE Teresa MAT 00:03:26
54. RODRIGUEZ REVERT Sofia SWT 00:03:26
55. NOVOLODSKAIA Mariia CGS 00:05:13
56. SOLVANG Julie Meyer HPU 00:05:32
57. PERIZZOLO POINTET Virginie CGS 00:05:32
58. PATINO BEDOYA Paula Andrea MOV 00:06:27
59. RODRIGUEZ SANCHEZ Gloria MOV 00:06:27
60. RIJKES Sarah WNT 00:06:27
61. SOET Aafke WNT 00:06:27
62. BOOGAARD Maaike BTC 00:06:27
63. LAIZANE Lija EIC 00:06:27
64. MARTIN MARTIN Isabel BDU 00:07:18
65. ALONSO DOMINGUEZ Sandra BDU 00:07:18
66. BLANCO CALBET Yurani SWT 00:07:18

26 Abandoned
5. SCHNEIDER Skylar DLT DNF
15. WILES Tayler TRE DNF
21. ELVIN Gracie MTS DNF
25. WILLIAMS Georgia MTS DNF
51. BALSAMO Elisa VAL DNF
55. GUAZZINI Vittoria VAL DNF
56. SANGUINETI Ilaria VAL DNF
61. GUTIERREZ RUIZ Sheyla MOV DNF
63. JASINSKA Malgorzta MOV DNF
85. PLIASKINA Anastasia CGS DNF
92. BECKER Charlotte FDJ DNF
105. RATTO Rossella BTC DNF
106. SIMMONDS Hayley BTC DNF
111. GARNER Lucy HPU DNF
112. FELDMANN Pernille Larsen HPU DNF
114. BJERK Thale Kielland HPU DNF
123. ELBUSTO ARTEAGA Ainara BDU DNF
124. GILABERT VILAPLANA Ariana BDU DNF
131. ISASI CRISTOBÁL Ziortza EIC DNF
133. BULLERI Alessia EIC DNF
134. FASOI Varvara EIC DNF
144. MORENO ROCA Alexandra SWT DNF
146. TRIAS JORDAN Mireia SWT DNF
153. ESCURSELL VALERO Elisabet MAT DNF
154. GOMEZ RAMOS Dolores MAT DNF
155. MORAL VENTOSINOS Sandra MAT DNF








--- advertisement ---