Language: English | Nederlands | Franšais | Italiano | Espa˝ol
Login / Subscribe   
BeNe Ladies Tour 2019 (2.1)
Netherlands  /  18 July - 21 July

(341.7 Km)
Winner: KLEIN Lisa

2018    



Winners of the Race




Last Winners







Stage 2A > Sluis - Watervliet
20 July / 89.90 kilometer
Stagewinner:02:14:10 ERIC Jelena
Race leader:05:15:31 VAN HAAFTEN Kirstie

Description
Result

Classification
Stage results
1. ERIC Jelena ALE 02:14:10
2. VAN HAAFTEN Kirstie HMT 00:00:00
3. CALLANDER Rhona EICT 00:00:00
4. WIEBES Lorena PHV 00:00:30
5. BASTIANELLI Marta TVC 00:00:30
6. PATERNOSTER Letizia TRE 00:00:30
7. SCHWEINBERGER Kathrin HMT 00:00:30
8. VAN 'T GELOOF Marjolein ALE 00:00:30
9. KLEIN Lisa CSR 00:00:30
10. CONSONNI Chiara VAL 00:00:30
11. KOSTER Claudia WNT 00:00:30
12. TERUEL RIBES Alba NESP 00:00:30
13. FOURNIER Roxane NFRA 00:00:30
14. MARKUS Femke PHV 00:00:30
15. PIETERS Amy DLT 00:00:30
16. ERATH Tanja CSR 00:00:30
17. JUNIPER Nicola EICT 00:00:30
18. VAN DE REE Monique BTC 00:00:30
19. GONZALEZ BLANCO Alicia NESP 00:00:30
20. KITCHEN Lauren FDJ 00:00:30
21. NGUYEN Thi That LSL 00:00:30
22. UNEKEN Lonneke HPU 00:00:30
23. BRAAM Danique LSL 00:00:30
24. KRÍGER Mieke TVC 00:00:30
25. REUSSER Marlen WCC 00:00:30
26. TALBOT Josie NAUS 00:00:30
27. MAJERUS Christine DLT 00:00:30
28. DRUYTS Kelly DVE 00:00:30
29. VAN LOY Ellen NBEL 00:00:30
30. SWINKELS Karlijn ALE 00:00:30
31. TEUTENBERG Lea Lin WNT 00:00:30
32. HANSEN Louise Norman TVC 00:00:30
33. VAN DEN BOS Jip DLT 00:00:30
34. BEEKHUIS Teuntje BPC 00:00:30
35. GROSSETETE MaŰlle FDJ 00:00:30
36. ROSEMAN-GANNON Ruby NAUS 00:00:30
37. VERHOEFF Ingrid 00:00:30
38. VAN TWISK Abi TRE 00:00:30
39. KASPER Romy ALE 00:00:30
40. VAN HOUTUM Celine EFLF 00:00:30
41. RIJKES Sarah WNT 00:00:30
42. VAN GOGH Natalie BPC 00:00:30
43. RADOTIC Mia BTC 00:00:30
44. LUDWIG Hannah CSR 00:00:30
45. FRANZ Heidi RLW 00:00:30
46. VAN WITZENBURG Marieke EFLF 00:00:30
47. SOLVANG Julie Meyer HPU 00:00:30
48. DUYCK Ann Sophie PHV 00:00:30
49. MALLING SIGGAARD Christina TVC 00:00:30
50. GUAZZINI Vittoria VAL 00:00:30
51. CASTRIQUE Alana LSL 00:00:30
52. GRÍNDAHL Antonia EICT 00:00:30
53. NAGENGAST Fleur PHV 00:00:30
54. MOBERG Emilie TVC 00:00:30
55. TRUYEN Marthe NBEL 00:00:30
56. VERDONSCHOT Laura NBEL 00:00:30
57. GAFINOVITZ Rotem CSR 00:00:30
58. JOURNIER Lucie NFRA 00:00:30
59. HOOLWERF Cathelijne 00:00:30
60. SELS Loes NBEL 00:00:30
61. CANT Sanne NBEL 00:00:30
62. FRANCK Alicia EEXP 00:00:30
63. PILOTE-FORTIN Gabrielle WNT 00:00:30
64. HANSON Lauretta TRE 00:00:30
65. KNAVEN Britt 00:00:30
66. HOFFMANN Chantal LSL 00:00:30
67. SCHNEIDER Skylar DLT 00:00:47
68. WORRACK Trixi TRE 00:01:27
69. CARNEY - ALLAR Erica RLW 00:02:26
70. COLBORNE Henrietta BPC 00:02:56
71. MOONEN Puck LSL 00:02:56
72. DELBAERE Fien HMT 00:02:56
73. HOLMSGAARD Trine EEXP 00:02:56
74. VERSCHELDEN Nathalie EFLF 00:02:56
75. BOSSUYT Shari 00:02:56
76. KAY Anna EEXP 00:02:56
77. PERSICO Silvia VAL 00:02:56
78. AMMERLAAN Rozemarijn 00:02:56
79. HOFMAN Merel BPC 00:02:56
80. POLLICINI Silvia VAL 00:02:56
81. SANGUINETI Ilaria VAL 00:02:56
82. VIGILIA Alessia VAL 00:02:56
83. VANDENBROUCKE Saartje DVE 00:02:56
84. BRAVEC Urska BTC 00:03:51
85. JONKER Kerry EICT 00:03:51
86. LOUW Anya NAUS 00:03:51
87. GEBRU Eyeru Tesfoam WCC 00:03:51
88. MOAK Summer RLW 00:03:51
89. FELDMANN Pernille Larsen HPU 00:03:51
90. OYARBIDE JIMENEZ Lourdes NESP 00:03:51
91. GIGANTE Sarah NAUS 00:03:51
92. DEFOUR Lara HMT 00:03:51
93. YAPURA PLAZA Anabel Maria Fernanda WCC 00:03:51
94. SHARPE Alice WCC 00:03:51
95. PEĐUELA Diana Carolina ALE 00:03:51
96. DE BAAT Kim DVE 00:03:51
97. ESP═NOLA Agua Marina WCC 00:03:51
98. LAURANCE Typhaine NFRA 00:03:51
99. MAINE Katherine RLW 00:03:51
100. DEMAY Coralie FDJ 00:03:51
101. STONE Isabella EICT 00:03:51
102. BOOGAARD Maaike BTC 00:03:51
103. MARTIN-WALLACE Alexandra NAUS 00:03:55
104. GARNER Lucy HPU 00:03:55
105. EDWARDS Sophie NAUS 00:05:48
106. SCHWEINBERGER Christina HMT 00:05:48
107. UITERWIJK WINKEL Meike PHV 00:06:11
108. BLANCO CALBET Iurani NESP 00:06:11
109. ADEGEEST Loes PHV 00:06:11
110. LE MOU╦L CÚlia NFRA 00:06:11
111. MARKUS Kelly DVE 00:06:11
112. KLEMENT Melanie BPC 00:06:11
113. VERHULST Gladys NFRA 00:06:11
114. VAN VELZEN Bryony DVE 00:08:12
115. MEAKIN Emily EICT 00:09:31
116. MINAUD Manon NFRA 00:09:31
117. GARNER Grace HPU 00:11:05
118. BAKKER Manon EEXP 00:12:47
119. LARRARTE ARTEAGA Eukene NESP 00:12:47

18 Abandoned
3. RIFFEL Christa CSR DNF
5. HARRIS Ella CSR DNF
21. D'HOORE Jolien DLT DNF
31. SIMMONDS Hayley BTC DNF
53. ELLSAY Gillian RLW DNF
61. BRAVARD Charlotte FDJ DNF
65. LE NET Marie FDJ DNF
66. RICHIOUD GrÚta FDJ DNF
92. DRUYTS Demmy DVE DNF
124. GUARISCHI Barbara TVC DNF
143. STOUGJE Chanella HPU DNF
153. SUESSEMILCH Laura HMT DNF
161. CAMPBELL Teniel WCC DNF
205. MENDEZ MELGAREJO Irene NESP DNF
213. HANNES Kaat EFLF DNF
215. VAN DER BURG Nancy EFLF DNF
216. GRUBER-STADLER Hannah EFLF DNF
244. JONKERS Eva DNF









--- advertisement ---