Language: English |
Nederlands
|
Français
|
Italiano
|
Español
Homepage
News and Media
News
Newsfeeds
Interviews
Videos
Races
Cycling Calendar
Results
Startlists
Championships
Teams
Ladies Teams
Active riders
CyclingFever Ranking
Transfers
Games
Community
Forum
Chat
Groups
Login / Subscribe
La Flèche Wallonne
2019
(1.UWT)
Belgium / 24 April
Edition: 83 (195.5 Km)
Winner:
ALAPHILIPPE Julian
2018
2020
Race information
Teams and Riders
Classifications
History & Statistics
Videos
(1)
Visit the official website
Twitter
Facebook
Winners of the Race
Julian Alaphilippe
FRA
Tweets by @flechewallonne
Editions
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
1946
1945
1944
1943
1942
1941
1939
1938
1937
1936
Last Winners
Palmares >>
2022
TEUNS Dylan
2021
ALAPHILIPPE Julian
2020
HIRSCHI Marc
2019
ALAPHILIPPE Julian
2018
ALAPHILIPPE Julian
2017
VALVERDE BELMONTE Alejandro
2016
VALVERDE BELMONTE Alejandro
2015
VALVERDE BELMONTE Alejandro
2014
VALVERDE BELMONTE Alejandro
2013
MORENO FERNANDEZ Daniel
Ans
-
Huy
24 April
/ 195.00 kilometer / Start: 11:33 / Finish: 16:25
Stagewinner
:
04:55:14
ALAPHILIPPE Julian
Description
Preview
Result
Video
Stage results
**
Login/Subscribe to see the full results
1.
ALAPHILIPPE Julian
DQT
04:55:14
2.
FUGLSANG Jakob
AST
00:00:00
3.
ULISSI Diego
UAD
00:00:06
4.
LAMBRECHT Bjorg
LTS
00:00:08
5.
SCHACHMANN Maximilian
BOH
00:00:08
6.
MOLLEMA Bauke
TFS
00:00:08
7.
KONRAD Patrick
BOH
00:00:08
8.
MATTHEWS Michael
SUN
00:00:08
9.
VANENDERT Jelle
LTS
00:00:11
10.
GASPAROTTO Enrico
TDD
00:00:11
11.
VALVERDE BELMONTE Alejandro
MOV
00:00:11
12.
COSNEFROY Benoit
ALM
00:00:11
13.
BARDET Romain
ALM
00:00:11
14.
TEUNS Dylan
TBM
00:00:11
15.
DE PLUS Laurens
TJV
00:00:11
16.
KWIATKOWSKI Michal
INS
00:00:11
17.
WELLENS Tim
LTS
00:00:15
18.
MARTIN Guillaume
WGG
00:00:19
19.
MOLARD Rudy
GFC
00:00:23
20.
HENAO MONTOYA Sergio
UAD
00:00:25
73
Abandoned
2.
CAVAGNA Rémi
DQT
DNF
4.
HONORÉ Mikkel
DQT
DNF
6.
SERRY Pieter
DQT
DNF
15.
CASTRILLO ZAPATER Jaime
MOV
DNF
16.
ERVITI Imanol
MOV
DNF
31.
YATES Adam
MTS
DNF
32.
ALBASINI Michael
MTS
DNF
33.
GRMAY Tsgabu Gebremaryam
MTS
DNF
35.
IMPEY Daryl
MTS
DNF
36.
SCHULTZ Nicholas
MTS
DNF
37.
SMITH Dion
MTS
DNF
43.
FROHLINGER Johannes
SUN
DNF
44.
KÄMNA Lennard
SUN
DNF
46.
STORK Florian
SUN
DNF
54.
CONCI Nicola
TFS
DNF
55.
FELLINE Fabio
TFS
DNF
63.
CHEVRIER Clement
ALM
DNF
71.
SAGAN Peter
BOH
DNF
82.
DE LA CRUZ MELGAREJO David
INS
DNF
83.
DUNBAR Eddie
INS
DNF
84.
GOLAS Michal
INS
DNF
86.
ROSA Diego
INS
DNF
91.
KREUZIGER Roman
TDD
DNF
93.
JANSE VAN RENSBURG Jacques
TDD
DNF
94.
KING Benjamin
TDD
DNF
96.
THOMSON Jay Robert
TDD
DNF
107.
VINCENT Leo
GFC
DNF
111.
MARTIN Daniel
UAD
DNF
114.
MORI Manuele
UAD
DNF
116.
SUTHERLAND Rory
UAD
DNF
128.
IZAGIRRE INSAUSTI Ion
AST
DNF
132.
CRAS Steff
TKA
DNF
136.
SMIT Willie
TKA
DNF
137.
STRAKHOV Dmitrii
TKA
DNF
145.
HOFSTEDE Lennard
TJV
DNF
146.
LINDEMAN Bertjan
TJV
DNF
149.
ROOSEN Timo
TJV
DNF
153.
LE TURNIER Mathias
COF
DNF
158.
CLAEYS Dimitri
COF
DNF
162.
BOLE Grega
TBM
DNF
165.
PIBERNIK Luka
TBM
DNF
166.
POZZOVIVO Domenico
TBM
DNF
169.
HAUSSLER Heinrich
TBM
DNF
175.
CRADDOCK Lawson
EF1
DNF
176.
HOWES Alex
EF1
DNF
179.
WHELAN James
EF1
DNF
182.
BARTA William
CPT
DNF
183.
CERNY Josef
CPT
DNF
186.
OWSIAN Lukasz
CPT
DNF
191.
MCNULTY Brandon
RLY
DNF
194.
DE VOS Adam
RLY
DNF
196.
MANNION Gavin
RLY
DNF
197.
TUFT Svein
RLY
DNF
201.
VAN GESTEL Dries
SVB
DNF
203.
PLANCKAERT Emiel
SVB
DNF
205.
VAN GOMPEL Matthias
SVB
DNF
206.
VAN ROOY Kenneth
SVB
DNF
212.
DE CLERCQ Bart
WGG
DNF
216.
KREDER Wesley
WGG
DNF
221.
HERMANS Ben
ICA
DNF
222.
GEBREMEDHIN ANDEMESKEL Awet
ICA
DNF
223.
AVILA VANEGAS Edwin Alciviades
ICA
DNF
228.
CARISEY Clément
ICA
DNF
229.
SAGIV Guy
ICA
DNF
232.
ISTA Kevin
WVA
DNF
233.
MOLLY Kenny
WVA
DNF
234.
MORTIER Julien
WVA
DNF
241.
RODRIGUEZ GARAIKOETXEA Óscar
EUS
DNF
242.
BARRENETXEA URIARTE Ander
EUS
DNF
243.
BARTHE Cyril
EUS
DNF
246.
IRIZAR LASKURAIN Julen
EUS
DNF
247.
SÁEZ BENITO Hector
EUS
DNF
249.
RODRIGUEZ RECHE Sergio
EUS
DNF
**
Login/Subscribe to see the full results
--- advertisement ---
Pro Cycling
Calendar
Results
Startlists
Teams and Riders
News and Media
Interviews
Newsfeeds
Videos
Community
Chat
Forum
Groups
Games
ProTour Competition
Women Worldcup Competition
Spring Competition
Paris Nice
Tour Down Under
About CyclingFever
History
Frequently asked questions
Make a Donation
Advertise
Read the Blog
Statistics