Language: English | Nederlands | Franšais | Italiano | Espa˝ol
Login / Subscribe   
Santos Women's Tour 2018 (2.1)
Australia  /  11 January - 14 January

Edition: 3 (386.1 Km)
Winner: SPRATT Amanda

2017    
2019


Winners of the Race


Last Winners







Stage 3 > Bend - Hahndorf
13 January / 122.40 kilometer / Start: 10:30 / Finish: 14:15
Stagewinner:03:47:24 SPRATT Amanda
Race leader:09:39:52 SPRATT Amanda

Description
Result

Classification
Stage results
1. SPRATT Amanda MTS 03:47:24
2. STEPHENS Lauren CPC 00:00:07
3. BROWN Grace EHOL 00:00:59
4. GARFOOT Katrin 00:01:32
5. KENNEDY Lucy MTS 00:01:34
6. GRANT Emma TIB 00:01:34
7. HARVEY Mikayla NNZL 00:01:38
8. ANDERSON Grace NNZL 00:01:40
9. HOSKING Chloe ALE 00:01:40
10. MEJIAS GARCIA Marlies T20 00:01:40
11. MALSEED Shannon TIB 00:01:40
12. VAN VLEUTEN Annemiek MTS 00:01:44
13. PAWLOWSKA Katarzyna TVC 00:01:46
14. HAMMES Kathrin DRP 00:01:50
15. HEATHER Taryn 00:01:50
16. ROY Sarah MTS 00:01:53
17. COBB Alice TIB 00:01:55
18. KOSTER Anouska Helena WAD 00:01:55
19. LUCAS Sharlotte 00:01:55
20. PAINE Deborah NNZL 00:01:59
21. MAGNALDI Erica BPK 00:01:59
22. BUURMAN Eva DRP 00:02:01
23. MCILROY Kate 00:02:01
24. KNETEMANN Roxane ALE 00:02:01
25. MARKUS Riejanne WAD 00:02:01
26. JAMIESON Amanda EMVC 00:02:06
27. CORDON-RAGOT Audrey WHT 00:02:12
28. VAN TWISK Abi DRP 00:02:12
29. MANLY Alexandra MTS 00:02:15
30. VILLUMSEN Linda Melanie TVC 00:02:15
31. POWLESS Shayna T20 00:02:20
32. CURE Amy WHT 00:02:24
33. KITCHEN Lauren 00:02:24
34. PLOUFFE Maeve 00:02:29
35. JACKSON Alison TIB 00:02:29
36. BAKER Georgia 00:02:34
37. MUNDY Jessica 00:02:36
38. NEYLAN Rachel 00:02:36
39. BRONZINI Giorgia CPC 00:02:36
40. KOREVAAR Jeanne WAD 00:02:47
41. CLEVENGER Erica T20 00:02:47
42. ANKUDINOFF Ashlee 00:02:47
43. BECHTEL Lucy 00:02:47
44. WILBORNE - LECHUGA Scotti T20 00:02:54
45. BUSS Kathryn TIB 00:03:02
46. ALLEN Jessica MTS 00:03:05
47. EDMONDSON Annette WHT 00:03:05
48. YONAMINE Eri WHT 00:03:05
49. BARBIERI Rachele WHT 00:03:05
50. TAGLIAFERRO Marta CPC 00:03:51
51. MOBERG Emilie TVC 00:03:51
52. SCHMIDT Trine TVC 00:03:59
53. WEAVER Molly DRP 00:04:11
54. PALADIN Soraya ALE 00:04:34
55. CROMWELL Tiffany 00:04:34
56. MACGREGOR Bronwyn EMVC 00:05:12
57. HANSON Lauretta 00:06:34
58. SWINKELS Karlijn ALE 00:13:47
59. CLYNE Margot T20 00:13:47
60. CLONAN Kristina 00:13:47
61. GUARISCHI Barbara TVC 00:13:47
62. SPEROTTO Maria Vittoria BPK 00:13:47
63. ERIC Jelena CPC 00:13:47
64. TAYLOR Carlee EHOL 00:13:47
65. BLOOR Ella 00:15:52
66. SCOTT Megan 00:17:14
67. MCMULLEN Rylee NNZL 00:18:23
68. WHITEHOUSE Georgia 00:18:52
69. RICARDO Gina 00:18:36
70. BRECK Holly CPC 00:18:38
71. SMITH Angela 00:18:38
72. MORSHEAD Danielle T20 00:18:38
73. RYAN Kendall TIB 00:18:51
74. NORMAN HANSEN Louise TVC 00:18:51
75. WILES Tayler DRP 00:18:56
76. PATTARO Francesca BPK 00:18:56
77. VALSECCHI Silvia BPK 00:19:04
78. PARK Annasley DRP 00:19:04

6 Abandoned
53. RAGUSA Katia BPK DNF
103. RIPPON Lydia NNZL DNF
115. LEE Jer Ling Serene EMVC DNF
116. NAKAHARA Yasue EMVC OTL
132. WELLS Kimberley EHOL DNF
155. HARGRAVE Briana DNF








--- advertisement ---